Forums

Post has published by Arturius
  • Participant

Siemka, ciekawe podejście do zagadki – na pewno dużo bardziej świeże, niż wykorzystanie teorii matematycznych.

Jakiś czas temu próbowałem się z nią zmierzyć, wpadłem na kilka pomysłów, może okażą się przydatne.

W dotychczasowych próbach rozwiązania questa ludzie zakładali, że 469 jest szyfrem, a poszczególne cyfry są kodem, który reprezentuje słowa.

Z prac innych graczy i tekstów npc wiemy, że beholdery porozumiewają się mrugnięciami, przyjmijmy więc hipotezę, że słowa w języku beholderów są zapisem mrugnięć poszczególnych oczu. 1 – Tibia oznaczałoby zapewne 1 mrugnięcie środkowym okiem. 0 – brak mrugania byłoby uznane za brak manier.

Zakładamy więc, że ich język, a raczej zapis graficzny tego języka będzie przypominał język migowy, nie zaś język, w którym tworzymy słowa z liter

Prowadzi nas to do konkluzji, że język beholderów jest językiem posługującym się ideografami do zapisu słów – czyli odpowiada językom pierwotnym, czy językowi migowemu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_ideograficzne) – dla ciekawskich.

Co z tego wynika?

• Dotychczasowe podejście zakładające kod lub szyfr nie daje narzędzi do rozwiązania zagadki;
    • Poszczególne ciągi cyfr będą reprezentowały słowa lub idee.

Czy możemy coś z tym zrobić?

Moim pomysłem była statystyczna analiza tekstów beholderów w celu identyfikacji powtarzających się ciągów (słów) i próba odgadnięcia ich znaczeń. Zakładając, że tłumaczymy na angielski łatwo możemy wyłapać słowo typu “the”, które każe nam sądzić, że ciąg następujący po nim będzie nazwą własną. W ten mozolny sposób zgadujemy kolejne części tekstu, lub szukamy podobnych książek w tibijskich bibliotekach. Niestety jako humanista… 😉

Zestawy słów kluczowych do odpytwania.

To ciekawy wątek. Dodałbym do tego zestawu “1” – jeśli npc zareaguje na to słowo, oznacza to, że zna język beholderów, lub ma z nimi związek. “1” można zastąpić innym ciągiem, często występującym w tekstach beholderów.

Przepytując część npc pytałem ich także o Zathrotha i Urgith’a – tibijskie bóstwa związane z nieumarłymi. Wiąże się z nimi okres historii tibii zwany Corpse War, być może to też okaże się wskazówką. Z racji na powiązanie beholderów z nieumarłymi może warto zacząć spytki od nekromantów?

Jeszcze kilka luźnych wątków.

• W 2020 Cip opublikował tibijski kamień z rozety – ten sam tekst w kodzie binarnym, języku deeplingów oraz beholderów. Jak zauważa jeden z członków Redita – koreluje to z datą śmierci matematyka – John’a Conway’a. Być może jego postać będzie wskazówką do rozszyfrowania tekstu.
    • Posługując się jedną z matematycznych teorii publikowanych na redicie założyłem, że  764 = uman zartoth – występuje 17 razy w bibliotece beholderów
    • 7 85726 1185 764 3646724 – wypowiedz bonelorda – występuje 6 razy
    • Wrinkled Bonelord reaguje na słowo kluczowe god:

18:34 Arturius von Vimes [573]: god

18:34 A Wrinkled Bonelord: They will mourn the day they abandoned us.

• A password will be emailed to you.