Forums

Post has published by Poojael

Tagged: 

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 38 total)
  • Participant

Dyskusja odnośnie 469.

Raczej nie chciałbym tu zamieszczać  póki co rozbudowanych teorii jak to miały miejsca w poprzednich latach np na forum tibiopedia.

W grze mamy NPC’a Avar Tar , zna on język bonelordów, zna nawet krótki poemat który brzmi :

Avar Tar: 29639 46781! 9063376290 3222011 677 80322429 67538 14805394, 6880326 677 63378129 337011 72683 149630 4378! 453 639 578300 986372 2953639! I know it’s rather short, but still, this poem I like best.

Chciałbym póki co się skupić na rozszyfrowaniu tego wiersza. Jest to moim zdaniem o wiele prostsze niż książki bonelordów gdzie mamy długi ciąg liczb bez żadnych separatorów , czyli trudno oszacować, gdzie się kończy słowo lub zaczyna.

W tym celu szukam jakiś istotnych wskazówek. Oto niektóre moje przemyślenia co do języka jak i tego co “wiemy”

1.  że Blinky to nie Blinky a 486486   tzn, to ludzie mu nadali imię Blinky na nasz język, tłumacząc z ich na nasz może się okazać, że ma on inaczej na imię (wcale bym się tym nie zdziwił)

2.  Wrinkled Bonelord spytany o Tibię odpowiada :

19:32 A Wrinkled Bonelord: It’s 1, not ‘Tibia’, silly.

Bankowo tu nie chodzi o to (w 99% moim zdaniem) że   1 = Tibia (tj , że cyfra 1 równa się słowie Tibia) Jak to na forum Tibiopedia ktoś słusznie zauważył, że Tibia może być słowem kluczem.

3.  że 3478 raczej nie oznacza “Beholder” jak to wiele osób sądzi. To, że kiedyś używajać utevo res ina “3478 zamieniało się w Beholdera nie jest równoznaczne tym, że 3478 to słowo Beholder zakodowane w języku Beholdrów

4. Wrinked Bonelord wymawia (no właśnie, co, słowo, zdanie)?

19:36 A Wrinkled Bonelord: 485611800364197.
    19:36 A Wrinkled Bonelord: 78572611857643646724.

Faktem jest to, że następujący ciąg cyfr występuje w książkach Bonelordów.  78572611857643646724 – 6 razy  485611800364197 – 1 raz

To póki co , moje krótkie przemyślenia odnośnie 469. Zapraszam do dyskusji.

• Keymaster

Dla mnie język Bonelordów to ciężki temat. To coś co spędza sen powiek wielu tęgim umysłom od lat. Osobiście skupiam się raczej na szukaniu innych raczej prostszych zagadek. Oczywiście śledziłem tematy na temat tego języka na róznych fansite’ach czy forach ale patrząc na co raz to nowe nieprawdziwe teorie na temat 469 to trochę zniechęcilem się i przestałem interesować tematem.

“Chciałbym póki co się skupić na rozszyfrowaniu tego wiersza. Jest to moim zdaniem o wiele prostsze niż książki bonelordów gdzie mamy długi ciąg liczb bez żadnych separatorów , czyli trudno oszacować, gdzie się kończy słowo lub zaczyna.”

Podoba mi się to podejście. Poemat faktycznie ma separatory. Poza tym są również wykrzykniki co może wskazywać, że w języku 469 (o ile nie jest tylko żartem Cipsoftu) nie można ich zapisać. To również może być wskazówką.

NPC Knightmare jak był dostępny w grze to mówił takie zdanie:

“3478 67 90871 97664 3466 0 345!.”

Ciekawe prawda? Tutaj również jest wykrzyknik i separatory. Źródło

Wracając do wiersza Avar Tara to myślę, że gdzieś w grze lub poza nią może jest zapisany oryginał ? Te dwa wykrzykniki oraz ilość wyrazów pomogłyby go zidentyfikować.

• This reply was modified 5 months, 2 weeks ago by Mogh.
  • Participant

“Podoba mi się to podejście. Poemat faktycznie ma separatory. Poza tym są również wykrzykniki co może wskazywać, że w języku 469 (o ile nie jest tylko żartem Cipsoftu) nie można ich zapisać. To również może być wskazówką.” – Kropek też nie ma (chyba) skoro Wrinkled Bonelord wymawia zdanie zakończone kropką.

“NPC Knightmare jak był dostępny w grze to mówił takie zdanie:

“3478 67 90871 97664 3466 0 345!.”” – Tak, jest wykrzyknik i  jest jeszcze kropka o czym wyżej wspomniałem. Smuci mnie to 3478 na początku (może faktycznie oznacza beholder? ciężko to jakoś połączyć, ilość cyfr nie odpowiada ilością liczb a z sylabami też nie idzie) dodatkowo, smuci wolne 0. Wrinkled Bonelord nerwowo reaguje na tą cyfrę więc dziwne, że pojawiła się ona tutaj sama (nie w środku ani na końcach liczb)

“Wracając do wiersza Avar Tara to myślę, że gdzieś w grze lub poza nią może jest zapisany oryginał ? Te dwa wykrzykniki oraz ilość wyrazów pomogłyby go zidentyfikować.” – widzisz, o tym nie pomyślałem. Ino, wracając do rozpatrzeń wyżej, jeśli 3478 oznacza słowo dłuższe o nawet kilka liter to ten wiersz  musielibyśmy rozpatrywać jedynie pod względem ilości słów (też w sumie przydatna wskazówka ) Na moim macierzystym serwie zbieram książki i ładuje do depo. Kiedyś postawię bibliotekę, hehe, może akurat w niej znajdzie się ten wiersz?

Przepraszam, za nieumiejętność redagowania tu postów (uczę się) i dziękuje za dodatkowe pomysły/informacje/wskazówki

Pozdrawiamm

• This reply was modified 5 months, 2 weeks ago by Poojael.
  • Keymaster

“Na moim macierzystym serwie zbieram książki i ładuje do depo. Kiedyś postawię bibliotekę, hehe, może akurat w niej znajdzie się ten wiersz?”

A próbowałeś naszego Librariana? To naprwdę mega przydatne narzędzie do rozwiązywania zagadek lub śledzenia lore. Szybko można coś odnaleźć. Na przykład. Szukasz czegoś o minotaurach to wpisujesz “Minotaur” i klikasz “Search”. Wyniki wyszukiwania wyświetlą wszystkie książki z gry zawierające te słowo.

“3478 67 90871 97664 3466 0 345!.”” – Tak, jest wykrzyknik i  jest jeszcze kropka o czym wyżej wspomniałem. Smuci mnie to 3478 na początku (może faktycznie oznacza beholder? ciężko to jakoś połączyć, ilość cyfr nie odpowiada ilością liczb a z sylabami też nie idzie) dodatkowo, smuci wolne 0. Wrinkled Bonelord nerwowo reaguje na tą cyfrę więc dziwne, że pojawiła się ona tutaj sama (nie w środku ani na końcach liczb)”

Słuszne uwagi. Między innymi dlatego język 469 odstawiłem trochę na dalszy plan jeśli chodzi o badanie Tibii. Po prostu można na tym połamać mózg 🙂

“Przepraszam, za nieumiejętność redagowania tu postów (uczę się) i dziękuje za dodatkowe pomysły/informacje/wskazówki”

Nie szkodzi. Nie wszystkie rzeczy jeszcze działają tak jak powinny. Na przykład Blockquote. Zamiast tego używam zmiany koloru fonta i ustawiam na italic. Spróbuję to w przyszłości poprawić.

Wracając do 469 przemyślę sobie jeszcze to co napisałeś. Jeśli wpadnę na jakiś pomysł to napiszę.

• Participant

“A próbowałeś naszego Librariana?” – nie , ale zaraz wypróbuję.  Poszukam właśnie odpowiednika tego wiersza. Może coś ciekawego znajdę.

Aktualnie 3 rzeczy na których najbardziej chce się skupić to (kolejność przypadkowa) :

1 Serpentine Tower

2 Warlord Sword

3 Język 469

• Participant

W książce https://tibia.fandom.com/wiki/Beware_of_the_Bonelords_(Book)

mamy wzmiankę

“heir native ‘tongue’ consists of a blinking code with each eye, where a blinking could mean some syllable, letter or word.”

Czyli 3478 faktycznie może oznaczać Beholder.

• Participant

A próbowałeś naszego Librariana? ” – wypróbowałem go do znalezienia wiersza Avar Tara. Użyłem opcji szukania po ” ! ”  Niestety nic ciekawego nie znalazłem, może to oznaczać, że nie ma tego wśród ksiąg i naszła mnie druga myśl, iż może jakiś NPC zna wiersz? Ino, musiałbym polatać po npcach i użyć słowa klucza takiego jak POEM

• Keymaster

“wypróbowałem go do znalezienia wiersza Avar Tara. Użyłem opcji szukania po ” ! ”  Niestety nic ciekawego nie znalazłem, może to oznaczać, że nie ma tego wśród ksiąg i naszła mnie druga myśl, iż może jakiś NPC zna wiersz? Ino, musiałbym polatać po npcach i użyć słowa klucza takiego jak POEM”

Tylko gdzie szukać odpowiedniego NPC… Obstawiałbym jakiegoś “starego” NPC. W Kazordoon wiele NPC reaguje na słowo “POEM” ale to jest związane z innym prawdopodobnie ukrytym lub nieukończonym questem. Lokur cytuje ten wiersz.

Wszyscy w ekipie Tibiasecrets jesteśmy pewni, że NPC są kluczem do rozwiązania niektórych zagadek. Sam Knightmare w jakimś wywiadzie powiedział kiedyś, że gracze powinni więcej rozmawiać z NPC bo oni mogą udzielić nam cennych wskazówek. Sam się przekonałem, że NPC mają swoje sekrety. Odkryłem buga na dwarven legi oraz odkryłem, że NPC Rehon jest nauczycielem czarów. A wystarczyło tylko powiedzieć do niego “spell” 🙂

Jak będę rozmawiał z NPC to będę miał na uwadzę POEM oraz 469

• Participant

Teraz jak podchodzę do npców to wklejam im zestaw słów kluczy :

bonelord language 469 Annihilation Bear magic longsword serpentine tower warlord sword phoenix egg secrets Excalibug Firefanz poem symbol talon” może na któreś słowo jakiś npc zareaguje – najczęściej teraz reagują przy takim zestawie na “excalibug” i “magic”

• Keymaster

bonelord language 469 Annihilation Bear magic longsword serpentine tower warlord sword phoenix egg secrets Excalibug Firefanz poem symbol talon” może na któreś słowo jakiś npc zareaguje – najczęściej teraz reagują przy takim zestawie na “excalibug” i “magic”

Widzę, że też korzystasz z zaawansowanych technik odpytywania NPC 🙂 Miło widzieć kogoś doświadczonego i znającego tę mechanikę 255 znaków w rozmowie z NPCami. Wierz mi, że niewiele osób o tym wie.

• Participant

Dopracowuje tę taktykę. Zastanawiam się, jak to jeszcze ulepszyć  (wiadomo, czas to pieniądz haha). W myszce bym sobie bindy ułożył pod wklejanie słów kluczy. Dodałem teraz też “basilisk” . O tym mitycznym tworze też coś chciałbym się dowiedzieć (w sumie, o czym bym nie chciał)

• Keymaster

Dodałem teraz też “basilisk” . O tym mitycznym tworze też coś chciałbym się dowiedzieć (w sumie, o czym bym nie chciał)

Renegaci w Kazordoon chcą go użyć przeciwko imperialistom 🙂 Tyle wiemy. Poniżej wycinek z transkrypcji Shortsighted Dwarfa. Jak widzisz słowem klucz jest secret weapon. Pełna transkrypcja jest na forum.

Player: secret weapon
    Shortsighted Dwarf: <lowers his voice> There is one thing that the imperialists have always feared: …
    Shortsighted Dwarf: The basilisk! If we could get the beast to attack Kazordoon or even better, gain control over it, we could destroy the enemy forces once and for all. With the basilisk at our disposal, soon we would rule Kazordoon! …
    Shortsighted Dwarf: In the worst case it would at least wreak havoc amongst our enemies. We can certainly contain it again later on … somehow. Our best geomancers are working on a plan right now, I tell you. …
    Shortsighted Dwarf: You know those tiny runes that allow some magic users to become the master of a creature? Now imagine, all what it takes to enslave the basilisk is probably some gibber rune and more spellcasters. …
    Shortsighted Dwarf: Soon, our days of dirt and hunger are over and we will rule over Kazordoon as we should!

• This reply was modified 5 months, 2 weeks ago by Mogh.
  • Keymaster

Naszła mnie pewna myśl. Avar Tar jest aluzją do postaci Avatar’a z serii Ultima – pierwowzoru Tibii. Może w tej właśnie serii gier należy poszukać wiersza?

• Participant

O kurczę, a ta gra jeszcze istnieje?

• Keymaster

@Poojael

“O kurczę, a ta gra jeszcze istnieje?”

Ultima Online istnieje i z tego co wiem ma sie dobrze. Ale myślę, że gdyby twórcy Tibii przy postaci Avar Tara mieliby ukryć jakąś ciekawą aluzję to odnosiłaby się ona do Ultimy 6. To gra Single Player będąca pierwowzorem Tibii. Zresztą spójrzcie sami na poniższy obrazek. Bez wątpienia widać inspirację… 🙂

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 38 total)

You must be logged in to reply to this topic.

A password will be emailed to you.