Forums

Post has published by Bosst
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Keymaster
  Member since: August 13, 2020

  Przedstawiamy wam kolejny, 11 odcinek Explorer’s Diary. Przygotowaliśmy dla was 5 ciekawych tematów. Tibia jak zwykle dostarczyła nam wiele tajemnic i ciekawostek do opisania – również tych unikalnych. Jak zawsze – zapraszamy do czytania i komentowania.

  Ferumbras – być albo nie być

  Zapewne słyszeliście o scroll of ascension – jednym z przedmiotów, które można zdobyć po zabiciu Ferumbras Mortal Shell. Użycie tego scrolla zamienia postać w demona na 5 minut i można go używać co godzinę.

  Nie każdy jednak wie, że bardzo rzadko zwój ten może zmienić nas w Ferumbrasa. Pomyśleliśmy, że jest to bardzo interesujący temat do zbadania. Zgodnie z naszą teorią, przybranie postaci Ferumbrasa może sprawić, że niektórzy NPC będą na nas inaczej reagować. Idąc jeszcze dalej, może dzięki przemianie moglibyśmy dostać się do teoretycznie niedostępnych miejsc?

  Cierpliwie czekaliśmy na przemianę, aby przetestować rozmowę z dwoma NPC-ami w Thais. Pamiętajmy, że transformacja trwa tylko 5 minut. Czasu było więc niewiele i musieliśmy się bardzo spieszyć.

  Pierwszy wybór był oczywisty – król Tibianus. Ferumbras jest jego arcywrogiem. Nawiązuje do niego nawet obraz w sali tronowej.

  Niestety, Tibianus zareagował tak, jak zareagowałby na zwykłego gracza. Jaka szkoda. Twórcy zmarnowali tutaj potencjał na naprawdę unikalną opcję dialogową. Nie chodzi nawet o ukrytego questa, ale o mały “easter egg”, który pasowałby idealnie.

  Została nam jeszcze chwila transformacji, więc od razu pognaliśmy do Benjamina. NPC Listonosz z Thais depot. Dlaczego akurat on? Otóż Benjamin to były generał i dowódca armii króla Tibianusa. Po ataku Ferumbrasa stracił pamięć i dlatego został oddelegowany do spokojnej pracy na poczcie.

  Tu niestety też rozczarowanie – Benjamin tak samo zareagował na początek rozmowy i na słowo kluczowe “Ferumbras” – zakończył ją w taki sam sposób, jak w zwykłym dialogu.

  Na pewno warto sprawdzić, czy inni NPC zareagowaliby na naszą przemianę. Możliwości jest całkiem sporo, poczynając od NPC dodanych wraz ze scrollem w aktualizacji 10.91, a kończąc na starszych i bardziej znanych, takich jak Emperor Kruzak.
  Specjalne podziękowania dla Ufthaka za pomoc.

  Pozostając przy temacie zwojów, należy wspomnieć o sekretnym miejscu, które można znaleźć w Halls of Ascension (Ferumbras’ Ascendant Quest). Znajduje się tam miejsce opisane jako “sypialnia Ferumbrasa”, do którego prowadzi dziwna drabina.

  Nie można jednak na nią wejść, gdyż próba skorzystania z niej wywołuje komunikat:
  “Drabina bardzo stara się wyglądać na stabilną i godną zaufania, nie jesteś jeszcze przekonany”.

  Mój kolega Matikss postanowił kiedyś sprawdzić szaloną, ale bardzo sensowną teorię. Kto inny mógłby wejść do sypialni Ferumbrasa, jeśli nie sam właściciel? Postanowił więc zamienić się w niego i spróbować użyć drabiny. Pamiętam, że sprawdzenie tej teorii zajęło mu bardzo dużo czasu – ponad rok. Ale kiedy w końcu udało mu się dotrzeć do miejsca, będąc przemienionym, nadal nie mógł wejść.
  Bardzo rozczarowujące, ale przyznajcie – warto było to sprawdzić.

  Kim jest Baby Boy?

  Antica. Niepozorny budynek na prawo od Depo. Balkon. I ten jeden człowiek, stojący od lat w tym samym miejscu. Codziennie, zazwyczaj przez kilka godzin.

  Baby Boy

  Niektórzy nazywają go “pół-NPC”, inni zastanawiają się, czy nie jest członkiem Cipsoftu. Jeszcze inni uważają, że jest najbardziej oddanym graczem RPG w historii. Tak czy inaczej, dzięki swojej rozpoznawalności cieszy się na Antice statusem niemal legendarnym.

  Co o nim wiemy i co czyni go wyjątkowym w świecie Tibii? Po pierwsze, jest najlepszy w Tibii od co najmniej 2 lat. Można zapytać: w czym 20 poziom miałby być najlepszy? Odpowiedź jest prosta i zaskakująca – w umieraniu. Okazuje się, że Baby Boy jest najczęściej zabijaną postacią w całej grze. Według statystyk przedstawionych przez Nabbota udało mu się to zarówno w roku 2020, jak i 2021.

  Wynik z 2021 roku jest szczególnie imponujący, ponieważ 4966 zgonów oznacza, że musiał on ginąć około 14 razy dziennie. Każdego dnia. Trzeba przyznać, że jest to bardzo niezwykłe.

  Wielokrotnie słyszeliśmy zarzuty, że jest on zwykłym botem. Nie jest to prawdą, zespół TibiaSecrets sprawdził to osobiście. Baby Boy zawsze odpowiada gdy się z nim skontaktujemy i często śpiewa piosenki na English Chacie. Kiedy zadajemy mu pytanie związane z grą, zazwyczaj udziela dokładnych i interesujących odpowiedzi. Jest to dowód na to, że za tą postacią stoi doświadczony gracz.

  Jak się okazuje, jest on również bardzo doświadczonym tutorem z 5 gwiazdkami. Na taki status trzeba sobie zapracować latami.

  Baby Boy wzbudza zainteresowanie wśród graczy. Natknęliśmy się na tematy z nim związane na Reddicie, na forum Tibia.com, a nawet na największym polskim portalu MMORPG. Nie wiemy, jakie jeszcze tajemnice skrywa ta postać. Czy kiedyś się dowiemy? Z pewnością jeszcze o nim usłyszymy.

  Duch Nawigatora

  Wszędzie w Tibii można znaleźć różne aluzje. Większość z nich jest dość oczywista. Inne są sprytnie zakamuflowane, tak że czasami ich nie widać lub mija się je latami, zanim się je zauważy.

  Senior Captain Marten, który zajął drugie miejsce w naszym konkursie Secrets of Tibia, naprowadził nas na jedną z takich wskazówek.
  Udajmy się na Treasure Island wyposażeni w mapę skarbów, która jest niezbędna do wykopania wejść do ukrytych jaskiń. Zwróćmy uwagę na jedną z nich:

  Znajdziemy tam grób z niezwykłymi inskrypcjami i wielu nieumarłych piratów.

  Nie mamy najmniejszych wątpliwości. Jest to aluzja (jedna z kilku w grze) do zespołu Iron Maiden, a konkretnie do utworu Ghost of the Navigator. Oto refren:

  “I see the ghosts of navigators but they are lost
  As they sail into the sunset they’ll count the cost
  As their skeletons accusing emerge from the sea
  The sirens of the rocks, they beckon me”

  Odniesienie nie jest tak oczywiste, ale przyjrzyjcie się. Obok grobu znajduje się pręgierz, który można uznać za narzędzie tortur lub kary. Zupełnie jak Iron Maiden (żelazna dziewica). Mamy też duchy piratów, a jednym z nich jest z pewnością nawigator.

  W kolejnych odcinkach Dziennika Odkrywcy przedstawimy Wam więcej aluzji do Iron Maiden. Najwyraźniej ktoś w Cipsofcie jest fanem tego zespołu. 🙂

  Gwizdek mocy

  Drewniany gwizdek to bardzo ciekawy przedmiot. Można go rzadko zdobyc z Fernfanga i gdyby nie to, że jest jedną z nagród w konkursach Fansite, nie widywalibyśmy go w grze zbyt często. Zdobycie go zajęło mi kilka lat.

  Nie jest to jednak tylko zwykły przedmiot dekoracyjny. Posiada on unikalny atrybut, który potencjalnie mógłby mieć duży wpływ na świat Tibii – użycie tego gwizdka przywołuje dzikiego wilka, który zaatakuje tego, który go użył lub innego gracza w zasięgu. Wyobraźcie sobie, jak bardzo mogłoby się to przydać do zabijania botów lub graczy, którzy są AFK.

  Niestety, ten przedmiot jest bardzo nietrwały i szybko się psuje. Sprawdźmy to.
  Użyłem mojego gwizdka podczas kilku Test Serwerów aby osobiście sprawdzić jego wytrzymałość.

   

  Test # Przywołane wilki
  I 1
  II 3
  III 1
  IV 1

  Jak widać, prawdopodobieństwo zniszczenia przedmiotu (kiedy pojawiają się czerwone nutki) jest bardzo wysokie. Byłoby dobrze, gdyby zamiast zniszczenia, przedmiot stawał się nieaktywny przez 24 godziny. Cena gwizdka na wielu serwerach wynosi ponad 10kk, więc nie ryzykowałbym jego utraty. W obecnym stanie można się co najwyżej pobawić na Test Serwerze.

  Trening z kamieniem

  Podczas Naginata Quest, jednym z naszych zadań jest usunięcie pewnego kamienia, który uniemożliwia nam zejście na niższy poziom. Quest ten jest bardzo stary i na przestrzeni lat gracze wykonywali go zapewne wiele tysięcy razy.

  Ale czy wiedzieliście, że użycie kilofa lub jednego z narzędzi wielofunkcyjnych Secret Service Quest na kamieniu zwiększa naszą umiejętność posługiwania się toporem?

  Nie jesteśmy pewni, czy ten dziwny mechanizm nie jest przypadkiem bugiem, ale cóż – przekonajcie się sami. Jak widać w eq nie ma żadnego axa:

   

  Poniżej znajduje się film, który nagraliśmy, aby pokazać wam ten proces. Zauważcie, jak wzrasta umiejętność posługiwania się toporem:

  https://tibiasecrets.com/wp-content/uploads/2022/03/video-1647455237.mp4

  I jeszcze jeden, tym razem przy użyciu zwykłego kilofa:

  https://tibiasecrets.com/wp-content/uploads/2022/03/2022-03-27_11-17-43.mp4

  Obecnie jesteśmy w trakcie dalszego badania tego zjawiska. Szukamy również innych przedmiotów, które mogą działać w podobny sposób. Może istnieje jakiś alternatywny, nieznany sposób skillowania w Tibii?

  Źródła:

  https://tibiopedia.pl/items/Scroll_Of_Ascension

  https://nabbot.xyz/stats/2020/all
  https://nabbot.xyz/stats/2021/all

  https://www.reddit.com/r/TibiaMMO/comments/hbqxsu/mysteriando_halfnpc_halfhuman_player_on_antica/

  https://mmorpg.org.pl/news/zobacz/polacy-expia-najlepiej-w-tibii-postac-za-50-tys-zl-gracz-zginal-5000-razy

  https://tibiasecrets.com/treasure-island-the-story-of-how-i-pursued-the-cursed-treasure/

  https://www.dan-mumford.com/iron-maiden-ghost-of-the-navigator

  https://www.azlyrics.com/lyrics/ironmaiden/ghostofthenavigator.html

  https://www.tibiaqa.com/27775/what-the-quest-story-mystery-connected-with-the-special-ladders-venore?show=27800#a27800

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.

A password will be emailed to you.