Forums

Post has published by Bosst
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Keymaster
  Member since: August 13, 2020

  To już 12 odcinek Dziennika Odkrywcy. W tym wpisie do dziennika przyjrzymy się tajemnicom, które wciąż często rozbudzają naszą ciekawość. Niektóre z nich to tylko ciekawostki, inne mogą ostatecznie doprowadzić do większych odkryć. Zapraszamy do czytania, komentowania i wykorzystywania tych informacji do tworzenia własnych teorii.

  Rodzina ~Shabaal

  Kto z Was nie słyszał o niesławnym Orshabaalu? Ten Władca Demonów nęka ziemie Tibii już od prawie dwóch dekad, ponieważ jego pierwsze pojawienie się miało miejsce na Pacerze jeszcze w 2005 roku.

  Walka z Orshabaal’em – z TibiaWiki

  Ten sługus Ruthless Seven ma kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia:

  PRAISED BE MY MASTERS, THE RUTHLESS SEVEN!

  YOU ARE DOOMED!

  ORSHABAAL IS BACK!

  Be prepared for the day my masters will come for you!

  SOULS FOR ORSHABAAL!

  Tłumaczenie odgłosów:

  NIECH BĘDĄ POCHWALENI MOI PANOWIE, BEZLITOSNA SIÓDEMKA!

  JESTEŚCIE SKAZANI NA ZAGŁADĘ!

  ORSHABAAL POWRÓCIŁ!

  Przygotujcie się na dzień, w którym moi mistrzowie przyjdą po was!

  DUSZE DLA ORSHABAALA!

  To pokazuje nam tylko trochę, jak bardzo nienawidzi bohaterów, którzy przychodzą z nim walczyć. Ale jeszcze ciekawsze może być to, co zostało dodane wraz z 25-leciem Tibii: boss Morshabaal.

   

  Ten opancerzony fioletowy stwór jest obecnie jednym z <jeśli nie> najtrudniejszych bossów w grze. Morshabaal to Demon Lord o imieniu, które początkowo było bardzo krytykowane przez bazę graczy, jednak ma ono znaczenie, które daje mu argument na rzecz jego nietypowego imienia.

  Niektórzy myśleli, że Morshabaal będzie swego rodzaju połączeniem Morgarotha i Orshabaala, ale nic bardziej mylnego. W rzeczywistości jest on starszym bratem Orshabaala i ma coś do powiedzenia na temat tego, jak łatwo jego brat jest obecnie pokonywany.

  Revenge for my little brother!

  You are starting to annoy me!

  I will restore our family honor!

  Tłumaczenie odgłosów:

  Zemsta za mojego młodszego brata!

  Zaczynasz mnie denerwować!

  Przywrócę honor naszej rodziny!

  Jak więc widzimy, jego misją jest przywrócenie honoru i wielkości, jaką miała kiedyś rodzina ~Shabaal. Jeśli mówimy o rodzinie, to prawdopodobnie więcej niż dwie osoby są jej częścią… I tak właśnie jest w tym przypadku!

  15 lat przed wprowadzeniem Morshabaal’a i zaledwie 2 lata po wprowadzeniu Orshabaal’a, w styczniu 2007 roku, Tibia skończyła 10 lat. Ten historyczny kamień milowy był doskonałą okazją do stworzenia wspaniałego contentu, a jedną z rzeczy, którą wtedy wprowadzono do gry, było kilka najazdów potworów. Jednym z takich potworów był nikt inny jak Minishabaal:

  Minishabaal miał wygląd diabolicznego impa

  I podobnie jak jego bracia ma do powiedzenia kilka ciekawych rzeczy, poniżej prezentujemy tylko niektóre z nich. Zapraszamy do przeczytania całych dialogów, które znajdziecie na TibiaWiki.

  My brother will come and get you for this!

  Get them Fluffy!

  When I am big I want to become the ruthless eighth.

  WHERE’S FLUFFY?

  Tłumaczenie odgłosów:

  Mój brat przyjdzie po ciebie i da ci za to popalić!

  Bierz ich Fluffy!

  Kiedy będę duży, chcę zostać bezwzględną ósemką.

  GDZIE JEST FLUFFY?

  Minishabaal jest więc nie tylko najmłodszym bratem z tej trójcy, ale ma też zwierzątko o imieniu Fluffy:

  Teraz wiemy więc, że Minishabaal ma na imię “Mini Orshabaal”, a Morshabaal oznacza “More Orshabaal”… Musimy przyznać, że jego imię nadal nie brzmi tak dobrze, ale przynajmniej możemy się cieszyć, że nie nazywa się “Bigshabaal”.

  Chayennes Key ma kontynuację?

  Mówiąc o rocznicach i bossach… Jednym z najbardziej pamiętnych wydarzeń w Tibii było 15-lecie, a wraz z nim pojawił się jeden z najbardziej ikonicznych rarów w Tibii: Chayennes Key.

  Podczas uroczystości związanych z tą rocznicą mogliśmy porozmawiać lub walczyć z kilkoma pracownikami CipSoftu. Jednym z nich była zajmująca wówczas stanowisko Lead Content Designera – Chayenne. Była to bardzo lubiana i tajemnicza osoba. Niektórzy mówią, że miała trzy oczy ukryte za pomocą bardzo sprytnego i umiejętnego makijażu, ponieważ potrafiła mówić w języku 469. Jednak na tych uroczystościach mogliśmy z nią walczyć na Draconii…

  Potrafiła również zrodzić kilka rodzajów Pet Dragons. Co zabawne, MiniShabaal również to potrafił.

  Jednym z jej dropów był Chayenne’s Magical Key. W tamtych czasach nikt nie wiedział, do czego służy ten przedmiot, a po wielu latach i wysiłku społeczności udało się znaleźć quest związany z Music Box’em, który jest bardzo trudnym questem do rozgryzienia/odkrycia.

  Są trzy poszlaki, które sprawiają, że możemy domniemywać, iż quest może mieć drugą część:

  NUMER 1: Opis przedmiotu.

  Przyjrzyjmy się z bliska temu przedmiotowi:

  Dlaczego jest napisane „- or not” / “- lub nie”? To samo w sobie może sprawić, że zakwestionujemy wszystko, co do tej pory wiemy… Ale kontynuujmy…

  NUMER 2: Wyjście Draconii

  Na Draconii jest skrót pozwalający na szybsze wyjście z wyspy. Jeśli damy white mushroom dla Old Dragon na szczycie wieży na północ od tej wysepki, to Smok z kolei da nam Dragon Fetish. Ten przedmiot możemy umieścić na misie (basin). Wykonanie tej czynności teleportuje nas do kamienia ofiarnego w Ab’Dendriel, który jest słynny z powodu tego, co się dzieje, gdy umieści się na nim przedmioty. Wszelkie przedmioty umieszczone na szczycie zostaną teleportowane z powrotem na Draconię. Ale co to ma wspólnego z Chayennes Key? Cóż… Spójrzcie na znak, który znajduje się obok misy, na której kładziemy dragon fetish.

  Dlaczego napisane jest, że powinniśmy poświęcić klucz, gdy poświęcamy dragon fetish? Mam nadzieję, że ktoś jest skłonny zaryzykować swój klucz, aby to wypróbować!

  NUMER 3: Use With…

  Klucz ten, podobnie jak wiele innych tajemniczych przedmiotów, posiada opcję “Use with…”, tak jak zwykłe klucze… Dziwne jest to, że nigdy nie używamy tego klucza do otwarcia jakichkolwiek drzwi, nie używamy go również na żadnym przedmiocie podczas questu na Music Box. Musimy go jedynie trzymać w plecaku. Może na ten klucz czekają jakieś drzwi? Daj nam znać co myślisz w naszym discord server!

  Relikwia z przeszłości

  Chcielibyśmy przypomnieć wam o pewnych wyjątkowych przedmiotach z przeszłości, który jednak nadal można spotkać w Tibii – zaklęty oręż (enchanted weapon).

  Obecnie można kupić repliki zaklętych broni. Broń ta została usunięta kilka lat temu wraz z wprowadzeniem Forgotten Knowledge Quest. Wcześniej można było użyć małych zaklętych klejnotów (np. small enchanted ruby) na kilku rodzajach broni i dawało to temu przedmiotowi tysiąc uderzeń żywiołu odpowiadającego żywiołowi zaklętemu w klejnocie.

  Po aktualizacji gry, która miała wycofać te bronie z użytku, każdy kto zalogował się na swoje konto, miał uruchomiony pewien timer (odliczanie czasu), który w ostateczności powodował, że zaklęty przedmiot zamieniał się w zwykły po upływie 180 dni. Istnieją rzadkie przypadki osób, które nie zalogowały się od tego czasu i nadal możliwe jest tymczasowe posiadanie jednej z tych broni.

  Niesamowite, że ładunki tej broni są widoczne dzięki nowym licznikom wprowadzonym w ostatniej aktualizacji gry.

  Możemy się tylko zastanawiać, co by się stało, gdyby umieścić tę broń na Char Bazaar… Czy odliczanie czasu będzie kontynuowane, czy też broń może zostać zachowana na zawsze? Czy timer może zostać zresetowany do 180 dni?

  Serpentine Tower

  Tak wielu łowców tajemnic rozpoczęło swoją karierę w tym miejscu… To miejsce zainspirowało więcej teorii niż rzeczywiste egipskie piramidy (które oczywiście zostały wykonane przez kosmitów wyglądających dokładnie jak bonelordy), ale chcieliśmy podzielić się małą informacją, którą ostatnio znaleźliśmy.

  Wszyscy słyszeliśmy o niesławnym języku Bonelordów, straszliwym 469. Językiem tym posługują się Bonelordowie, a w Hellgate jest cała biblioteka książek napisanych w tym języku, a nawet NPC. Ale co ten język ma wspólnego z Serpentine Tower? Cóż, kilku wspaniałych odkrywców było w stanie powiązać niektóre z prac badawczych z 469, ale wydaje nam się, że my również znaleźliśmy bardzo interesujące połączenie pomiędzy tymi dwoma tajemnicami.

  Tothdral jest NPC, który mieszka w tej wieży i nie tylko sprzedaje zaklęcia i opowiada nam kilka bardzo ciekawych dialogów, ale także kupuje dziwne przedmioty pod następującym pretekstem:

  Player: trade

  Tothdral: You can give me relics of the false gods. They need to be destroyed before they do more harm than they’ve already caused by making people believe in lies.

  Tłumaczenie:

  Gracz: handel

  Tothdral: Możesz mi dać relikty fałszywych bogów. Trzeba je zniszczyć, zanim wyrządzą więcej szkód niż już wyrządziły, każąc ludziom wierzyć w kłamstwa.

  Jeden z tych przedmiotów ma w sobie dziwną osobliwość. Ten przedmiot to Book of Necromantic Rituals… Księga ta waży 3.58 oz. Można by zapytać, co w tym wielkiego? Otóż jest to bardzo dziwna liczba na pierwszy rzut oka. Trzeba to przyznać. Jeszcze dziwniejsze jest to, co się stanie, gdy do każdej liczby dodamy 1…

  3 5 8 + 1 1 1 = 4 6 9

  Możemy również wykorzystać tę sumę w następujący sposób:

  Pamiętasz, że 1+1=1? Otóż, choć nie jest to dokładne matematycznie, to 3+5=8, a te trzy “jedynki” wykorzystujemy w sumie, którą pokazaliśmy Ci wcześniej.

  Ale co, jeśli dodamy inny przedmiot, który waży 1.11? Ich suma wyniesie 4.69

  Tak się składa, że są tylko dwa przedmioty w całej Tibii, które ważą 1.11, i oba zostały dodane w tej samej aktualizacji co Book of Necromantic Rituals. Te przedmioty to Cyclops Toe i Minotaur Horn.

  Podczas gdy Tothdral nie jest zbyt rozmowny jeśli chodzi o tematy Cyklopów czy Minotaurów, zgadnijcie kto ma coś do powiedzenia! Nikt inny jak Blinky! Bibliotekarz z Hellgate.

  Player: cyclops

  A Wrinkled Bonelord: Ugliness incarnated. Only one eye! Imagine that! How horrible!

  Player: minotaurs

  A Wrinkled Bonelord: Their mages are so close to the truth. Closer than they know and closer than it’s good for them.

  Tłuamczenie:

  Gracz: cyklopi

  A Wrinkled Bonelord: Brzydota wcielona. Tylko jedno oko! Wyobraź sobie to! Jakie to straszne!

  Gracz: minotaury

  A Wrinkled Bonelord: Ich magowie są tak blisko prawdy. Bliżej niż wiedzą i bliżej niż jest to dla nich dobre.

  O jakiej prawdzie on mówi? Tylko czas pokaże…

  Zapomniana wiedza

  Rozmawiając o Forgotten Knowledge Quest w kontekście tajemnic, zawsze zwracaliśmy uwagę na wagę niektórych przedmiotów, istnieniu przedmiotów z opcją “use with…”, których zastosowanie w grze zdaje się nie być jeszcze odkryte. Ale na ostatnią część tego wpisu do Dziennika Odkrywcy chcemy połączyć wszystkie te tematy i porozmawiać o czymś, co bardzo zaprzątało nasze umysły… Creature products zdobywane z bossów w queście Forgotten Knowledge.

  Ten quest wprowadził dwa osiągnięcia, które możemy zdobyć poprzez:

  • użycie jednego przedmiotu na innym
  • poprzez zjedzenie innego przedmiotu.

  Możemy użyć Key to Knowledge na Forbidden Tome, aby zdobyć osiągnięcie “Forbidden Knowledge”, a także możemy użyć Forbidden Fruit, aby zdobyć osiągnięcie, które nosi taką samą nazwę jak przedmiot.

  Ta informacja pozwala nam kategoryzować przedmioty na takie, które możemy użyć oraz na takie, których użyć się nie da.

  Przedmioty, które można uzyć: Frozen Time, Shadow Paint, Astral Glyph, Coal Eyes, Thorn Seed and Glowing Carrot.

  Przedmioty, których nie można użyć: Astral Source, Shadow Mask, Golden Talon, Dragon Crown and Ancient Watch.

  Chcesz wiedzieć, co łączy te wszystkie przedmioty? Wszystkie przedmioty, które do tej pory wymieniliśmy w tej części artykułu, ważą dokładnie tyle samo, czyli: 6.50 oz.

  Czy to nie dziwne, że tak wiele przedmiotów bez żadnego widocznego zastosowania jest tak trudnych do znalezienia i że trzy z nich są częścią osiągnięcia, ale pozostałe 11 nie? Cóż, miejmy nadzieję, że z wystarczającą ilością zainteresowanych graczy i badań będziemy w stanie kiedyś to rozgryźć.

  Słowami Dorothy Parker: “Lekarstwem na nudę jest ciekawość. Na ciekawość nie ma lekarstwa”.

  Źródła:

  https://tibia.fandom.com/wiki/Morshabaal

  https://tibia.fandom.com/wiki/Orshabaal

  https://tibia.fandom.com/wiki/Minishabaal

  https://i.ytimg.com/vi/u9f7vcfhvIw/maxresdefault.jpg

  https://www.goodreads.com/quotes/8630459-the-cure-to-boredom-is-curiosity-there-is-no-cure

   

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.